Zanim rzucimy się w wir nowego tygodnia, powiemy Wam o tym, że technologia w biznesie gastro to dzisiaj obowiązek, zastanowimy się jaka przyszłość maluje się przed gigantami delivery i restauracjami, oraz pomyślimy jak wdrożyć zdrową i przyjazną środowisku dietę dla…10 miliardów osób. Przekonamy się też czy najlepsi pozostaną najlepszymi w światowym biznesie restauracyjnym i sprawdzimy kiedy przyjdzie nam jeść laboratoryjnie wyprodukowane steki. Poniedziałek – czas start!
“Być albo nie być” światowej sceny kulinarnej
Wymagania konsumentów dotyczące innowacji i wygody są dzisiaj wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Motto “Dostosuj się lub zgiń” powinno przyświecać tym, którzy wdrażanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań odkładają na potem. Firmy dowozowe finansowo rozwijają się o 4,5 raza szybciej niż restauracje notowane na giełdzie, koncept fast-casual rośnie w siłę, gdyż wszyscy chcą dzisiaj jeść i szybko, i dobrze, a technologie nie mają ułatwiać życia tylko klientom, ale także managerom – szybsza kontrola i wgląd w działalność firmy w czasie rzeczywistym. Jak widać, wygoda i innowacyjne rozwiązania to już nie tylko rozgłos i marketing, ale podstawa do przetrwania w świecie technologicznie zaawansowanych ludzi. A może trochę leniwych? (Domino’s we współpracy z Amazonem wprowadziło zamawianie głosowe. Masz ochotę na pizzę? Wystarczy powiedzieć!
Źródło: https://aaronallen.com/blog/restaurant-innovation
Delivery rośnie w siłę, a płacą za to…restauracje.
Technologia i wygoda klienta to jedno, ale dowóz jedzenia oznacza spory wydatek dla restauracji. Giganty dowozowe z Chin takie jak Meituan i Ele.me podwyższają prowizję – wzrasta ona dość regularnie i obecnie wynosi nawet 21% od każdego zamówienia. W odpowiedzi na podwyżki sprzedawcy zmniejszają rabaty, żeby nie pokrywać kosztów z własnej kieszeni. Czy brak promocji i wynikające z tego wyższe ceny przestraszą klientów czy może jednak wygodna pozostanie mimo wszystko na pierwszej pozycji?
Zdrowa dieta i 10 miliardów ludzi – czy będziemy w stanie to pogodzić?
37 ekspertów spotkało się w ramach projektu stworzonego przez globalną platformę rozwoju i transformacji światowego systemu żywnościowego EAT oraz naukowe czasopismo medyczne The Lancet. Wspólnie powołane EAT-Lancet Commission on Food, Planet, Health, ma za zadanie naukowo określić zdrową i zrównoważoną dietę, odpowiednią dla rosnącej światowej populacji, z jednoczesnym zminimalizowaniem negatywnego wpływu na naszą planetę. A jaki wpływ na tę przyszłość będą miały restauracje? Czy zgodnie z ideą zdrowej diety powoli „pozbędziemy” się fast food’ów? Może przyszłe pokolenia dożyją tej przełomowej chwili 😉
Żródło: https://eatforum.org/eat-lancet-commission/
„Hall of Fame” najlepszych restauracji świata.
World’s 50 Best Restaurants ogłosiło, że od tego roku restauracje, które kiedykolwiek znalazły się na szczycie listy, nie będą już mogły być uwzględnione w przyszłości. Zostaną za to przeniesione na specjalną listę „Best of the Best”. Decyzja została podjęta w odpowiedzi na jedno z częstszych oskarżeń organizacji o brak różnorodności, a poparli ją m.in. Daniel Humm (Eleven Madison Park) oraz Joan Roca (El Celler de Can Roca). Czy możemy spodziewać się rewolucji i przełomowych odkryć na szczycie nowej listy?
Źródło: https://www.foodandwine.com/news/worlds-50-best-restaurants-rules-changes-2019
Jak smakuje stek z laboratorium?
Produkcja laboratoryjnie hodowanego mięsa i jego roślinnych substytutów na bazie białka rozwija się w fenomenalnym tempie. Pierwszy taki stek został wyprodukowany pod koniec zeszłego roku, a już kolejna firma deklaruje produkcję japońskiej wołowiny Wagyu. Firma Just Meat z Kalifornii podpisała umowę z jednym z najbardziej szanowanych producentów wołowiny w Japonii, Toriyama. Dostarczą oni odpowiednie komórki, czego finalnym rezultatem będzie stek całkowicie wolny od antybiotyków, a produkcja zostawi niższy ślad węglowy niż karmione trawą krowy. Czy to już przyszłość?!
Źródło: https://www.finedininglovers.com/blog/news-trends/lab-grown-wagyu-beef-steak/
Newsy przygotowała Gosia Kowalińska, For Solutions