Polska gastronomia w czasach COVID-19. Co nas czeka? - Badania rynkowe - FOR Talks
Andrzej Drus - Selgro Cash&Carry

Polska gastronomia w czasach COVID-19. Co nas czeka? – Badania rynkowe

Jakie kroki należy podjąć, aby sprawnie zmienić model biznesowy w dobie kryzysu? Jakie zmiany w polskiej gospodarce i gastronomii wywołała pandemia COVID-19? Zdradza Andrzej Drus, Manager Instytutu Kulinarnego & Brasserie z Transgourmet, Selgros Cash&Carry – ekspert konferencji MADE FOR Restaurant on-line, 16.11.2020 r.

 

Po przeanalizowaniu ogólnych danych z branży gastronomicznej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski, można zauważyć, iż Polska odczuła najmniejszy impakt negatywny w branży hospitality. Wynika to ze zwiększonej kontrybucji w Produkcie Krajowym Brutto. Wielka Brytania oraz Hiszpania odczuły ogromne starty gospodarcze spowodowane ograniczeniami w funkcjonowaniu gospodarki, co w konsekwencji doprowadziło do strat finasowych i upadku wielu firm, bezrobocia, a w niektórych regionach nawetdo zapaści gospodarczej. Spowodowała to oczywiście pandemia koronawirusa.

Jak sytuacja wygląda na polskim podwórku gospodarczym?

W Polsce dane z października są niestety jeszcze bardziej negatywne niż prognoza roczna. Tylko w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 29,0 (minus 21,2 we wrześniu).  Diagnozy oraz przewidywania dotyczące popytu, sprzedaży, jak i sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od formułowanych we wrześniu. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, szybszy od notowanego w ubiegłym miesiącu. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być większe od przewidywanych we wrześniu. Poza tym warto wspomnieć o dość oczywistych w skutkach redukcjach etatów, zawieszaniu działalności gospodarczych na najbliższe miesiące, jak i zamykaniu wielu biznesów, w tym gastronomicznych już na stałe.

Według GUS-u, od kwietnia do września br. z rynku zniknęło 2055 firm gastronomicznych. Ponad 4,3 tys. przedsiębiorców zawiesiło działalność. Do końca roku będzie ich już 7 tys. Przeważająca część biznesów nie wróci już na rynek i zostanie zlikwidowana. Długi branży sięgają blisko 700 mln zł. Po decyzji rządu straty będą już dla wielu nie do odrobienia. – podsumowuje Andrzej Drus.

Hiszpania

Program rządowych dopłat do bezrobocia technicznego – ERTE przewiduje, że pracę w branży usług gastronomicznych do końca roku 2020 straci dodatkowo ponad 300 000 osób. Według danych Gobierno Espanol ponad 1,2 mln zatrudnionych pracuje obecnie w branży gastronomicznej. Najmniej poszkodowany jest rejon Wysp Kanaryjskich ze względu na specyfikę sezonową, zaś jedne z gorszych notowań mają Galicja czy Wyspy Baleary – podkreśla ekspert.

Wielka Brytania

Londyn ze względu na specyfikę miasta turystyczno- biurowego to miasto najbardziej dotknięte spadkiem zapotrzebowania na usługi gastronomiczne. W wielu korporacjach zarządzono pracę zdalną, z czego duża część firm utrzymuje tę decyzję na czas nieokreślony. W stolicy Anglii zamknięto ok. 30 lokali, pracę straciło zaś ponad 2800 pracowników. Według badań Reuters ponad 560 000 etatów UK Hospitality jest obecnie zagrożonych likwidacją.

Selgros Cash&Carry

ANDRZEJ DRUS

Menager Instytutu Kulinarnego Trangourmet, który organizuje profesjonalne szkolenia dla ekspertów branży HoReCa. Manager z rozległą wiedzą w dziedzinach: Marketing, HR, Operations, Logistics, Commercial, Travel Retail, Food Production Process. Doświadczenie zdobywał pracując m.in. w Madrycie, Amsterdamie czy Londynie. Pracując w stolicy Wielkiej Brytanii zarządzał działalnością w 33 krajach z bogatym portfolio ponad 500 marek, 37 000 pracowników i rocznym przychodom w wysokości 2 379,1 mln. Andrzej jest laureatem FAB Awards 2014 (twórca najlepszej koncepcji restauracji na lotnisku w Maladze, Hiszpania), finalistą London International Clubs 2011 oraz nauczycielem non-profit z Swinton High School Manchester (Ready Steady Cook Competition). Definiuje siebie jako tropiciela trendów i innowacji, miłośnika dobrej kuchni oraz podróży.

 

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych podkategoriach gastronomii w Polsce? Jakie zmiany czekają fine dining, fast foody, casual dining i firmy oferujące catering dietetyczny?

➔ Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Andrzeja Drusa pt. ,,Polska gastronomia w czasach COVID-19. Co nas czeka?”, wygłoszonej podczas MADE FOR Restaurant on-line, 16.11.

***

Więcej prezentacji, materiałów pokonferencyjnych, dyskusji i prelekcji ekspertów z Polski i zagranicy znajduje się na stronie konferencji – TUTAJ!

Materiały dostępne są do 16 grudnia dla zarejestrowanych Uczestników. Program i bezpłatna rejestracja na konferencję MADE FOR Restaurant 0n-line, 16.11.2020 r. – MASTER CLASS – TUTAJ! 

Zapisz mnie do newslettera FOR (możesz się wypisać w dowolnym momencie). Zaznaczenie oznacza akceptację regulaminu,