Jakie kroki należy podjąć, aby sprawnie zmienić model biznesowy w dobie kryzysu? Jakie zmiany w polskiej gospodarce i gastronomii wywołała pandemia COVID-19? Zdradza Andrzej Drus, Manager Instytutu Kulinarnego & Brasserie z Transgourmet, Selgros Cash&Carry – ekspert konferencji MADE FOR Restaurant on-line, 16.11.2020 r.
Po przeanalizowaniu ogólnych danych z branży gastronomicznej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski, można zauważyć, iż Polska odczuła najmniejszy impakt negatywny w branży hospitality. Wynika to ze zwiększonej kontrybucji w Produkcie Krajowym Brutto. Wielka Brytania oraz Hiszpania odczuły ogromne starty gospodarcze spowodowane ograniczeniami w funkcjonowaniu gospodarki, co w konsekwencji doprowadziło do strat finasowych i upadku wielu firm, bezrobocia, a w niektórych regionach nawetdo zapaści gospodarczej. Spowodowała to oczywiście pandemia koronawirusa.
Jak sytuacja wygląda na polskim podwórku gospodarczym?
W Polsce dane z października są niestety jeszcze bardziej negatywne niż prognoza roczna. Tylko w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 29,0 (minus 21,2 we wrześniu). Diagnozy oraz przewidywania dotyczące popytu, sprzedaży, jak i sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od formułowanych we wrześniu. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, szybszy od notowanego w ubiegłym miesiącu. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być większe od przewidywanych we wrześniu. Poza tym warto wspomnieć o dość oczywistych w skutkach redukcjach etatów, zawieszaniu działalności gospodarczych na najbliższe miesiące, jak i zamykaniu wielu biznesów, w tym gastronomicznych już na stałe.
Według GUS-u, od kwietnia do września br. z rynku zniknęło 2055 firm gastronomicznych. Ponad 4,3 tys. przedsiębiorców zawiesiło działalność. Do końca roku będzie ich już 7 tys. Przeważająca część biznesów nie wróci już na rynek i zostanie zlikwidowana. Długi branży sięgają blisko 700 mln zł. Po decyzji rządu straty będą już dla wielu nie do odrobienia. – podsumowuje Andrzej Drus.
Hiszpania
Program rządowych dopłat do bezrobocia technicznego – ERTE przewiduje, że pracę w branży usług gastronomicznych do końca roku 2020 straci dodatkowo ponad 300 000 osób. Według danych Gobierno Espanol ponad 1,2 mln zatrudnionych pracuje obecnie w branży gastronomicznej. Najmniej poszkodowany jest rejon Wysp Kanaryjskich ze względu na specyfikę sezonową, zaś jedne z gorszych notowań mają Galicja czy Wyspy Baleary – podkreśla ekspert.
Wielka Brytania
Londyn ze względu na specyfikę miasta turystyczno- biurowego to miasto najbardziej dotknięte spadkiem zapotrzebowania na usługi gastronomiczne. W wielu korporacjach zarządzono pracę zdalną, z czego duża część firm utrzymuje tę decyzję na czas nieokreślony. W stolicy Anglii zamknięto ok. 30 lokali, pracę straciło zaś ponad 2800 pracowników. Według badań Reuters ponad 560 000 etatów UK Hospitality jest obecnie zagrożonych likwidacją.
ANDRZEJ DRUS
Menager Instytutu Kulinarnego Trangourmet, który organizuje profesjonalne szkolenia dla ekspertów branży HoReCa. Manager z rozległą wiedzą w dziedzinach: Marketing, HR, Operations, Logistics, Commercial, Travel Retail, Food Production Process. Doświadczenie zdobywał pracując m.in. w Madrycie, Amsterdamie czy Londynie. Pracując w stolicy Wielkiej Brytanii zarządzał działalnością w 33 krajach z bogatym portfolio ponad 500 marek, 37 000 pracowników i rocznym przychodom w wysokości 2 379,1 mln. Andrzej jest laureatem FAB Awards 2014 (twórca najlepszej koncepcji restauracji na lotnisku w Maladze, Hiszpania), finalistą London International Clubs 2011 oraz nauczycielem non-profit z Swinton High School Manchester (Ready Steady Cook Competition). Definiuje siebie jako tropiciela trendów i innowacji, miłośnika dobrej kuchni oraz podróży.
Jak wygląda sytuacja w poszczególnych podkategoriach gastronomii w Polsce? Jakie zmiany czekają fine dining, fast foody, casual dining i firmy oferujące catering dietetyczny?
➔ Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Andrzeja Drusa pt. ,,Polska gastronomia w czasach COVID-19. Co nas czeka?”, wygłoszonej podczas MADE FOR Restaurant on-line, 16.11.
***
Więcej prezentacji, materiałów pokonferencyjnych, dyskusji i prelekcji ekspertów z Polski i zagranicy znajduje się na stronie konferencji – TUTAJ!
Materiały dostępne są do 16 grudnia dla zarejestrowanych Uczestników. Program i bezpłatna rejestracja na konferencję MADE FOR Restaurant 0n-line, 16.11.2020 r. – MASTER CLASS – TUTAJ!