Witaj w kuchni Szefa! – najlepsi kucharze świata zapraszają gości do swoich domów. Oczywiście wirtualnie. - FOR Talks

Witaj w kuchni Szefa! – najlepsi kucharze świata zapraszają gości do swoich domów. Oczywiście wirtualnie.

Makaron z osso bucco i mięsem według Massimo Buttury, nowojorski gulasz z kurczaka z czerwonym winem Erica Ripert’a czy boczek duszony ze słodką kapustą jak w latach 30-tych według Marcina Przybysza. Najlepsi kucharze na świecie, z powodu pandemii koronawirusa zmuszeni do zamknięcia swoich restauracji, otworzyli wrota domowych kuchni i z pomocą social mediów dzielą się przepisami, poradami i tajnikami sztuki kulinarnej. To pomysł, aby odejść od rutyny na wielkanocnym stole.

Agata Berndt-Wazelin

Od czasu ogłoszenia kwarantanny szefowie kuchni na świecie zostali pozbawieni możliwości gotowania dla gości swoich restauracji. Goście restauracji zaś zmuszeni zostali do samodzielnego gotowania, o której to sztuce często nie mają zbyt szerokiej wiedzy. Wielu z najbardziej rozpoznawanych i cenionych kucharzy na świecie postanowiło wykorzystać swoją sławę i moment, w którym wszyscy jesteśmy aby nauczyć chętnych gotować łatwo i smacznie. Tym samym znowu mogą spotykać się z gośćmi i czarować smakiem (co jest im potrzebne do życia jak powietrze) a oglądający ich ludzie mają niepowtarzalna okazję aby nie wychodząc z domu odkryć tajniki sztuki kulinarnej i podnieść poprzeczkę we własnej kuchni.

Jednym z pierwszych, którzy zdecydowali się otworzyć swoją prywatną kuchnię i wpuścić tam gości był Massimo Buttura (Osteria Francescana), który wraz z rodziną prezentuje na Instagramie cowieczorne odcinki „Kitchen Quarantine”. Podczas spotkań z widzami pokazuje proste przepisy wykorzystujące produkty, które zazwyczaj mamy w lodówce. Odpowiada też na pytania swoich fanów i dzieli się różnymi poradami, między innymi jak nie marnować żywności. Znajdziemy u niego  sposób na przepyszny lunch z makaronu, sosu osso bucco i pozostałego z kolacji mięsa lub wariacja na temat ragu również z resztek po kolacji. A wszystko okraszone wielkim optymizmem i pozytywną energią rodziny Buttura.

W Hiszpanii na wirtualne spotkania z „gośćmi” za pomocą Twittera zdecydował się legendarny Ferran Adria. Podczas swoich wystąpień wykorzystuje przepisy ze swojej książki „The Family Book” i pokazuje proste, niedrogie dania, które codziennie przygotowywał i zjadał ze swoim zespołem w jego słynnej elBulli.  Robimy to aby pomóc ale także aby wykorzystać to, że ludzie w końcu mają czas aby nauczyć się podstaw sztuki kulinarnej – powiedział Ferran.

W Polsce kaganek wirtualnej gastronomicznej oświaty postanowił nieść, między innymi, Marcin Przybysz z warszawskiej restauracji EPOKA. „Niestety nie mogę teraz dzielić się swoimi inspirowanymi historią Przepisami w restauracji więc postanowiłem pokazać przepisy z dawnych książek kucharskich w mojej kuchni a chętnym dać możliwość przygotowania epokowych dań w domu. To daje dużo radości a przy tym wcale nie jest takie trudnej jak się wydaje.”  – tłumaczy Marcin Przybysz

Mamy więc szansę nie tylko nauczyć się gotowania ale też odbyć przy okazji smakową podróż w czasie i przygotować na przykład „boczek wieprzowy duszony ze słodką kapustą” z książki „Kucharz Polski” z 1932 roku. To idealne danie na wielkanocny stół.

Pandemia koronawirusa dotarła również za ocean i zmusiła szefów do zamknięcia restauracji i pozostania w domach. Tropem kolegów po fachu poszedł laureat nagrody Jamesa Beard’a Gabriel Rucker (Le Pigeon and Canard, Portlad, USA). Podczas pierwszego odcinka swoich „warsztatów” na Instagramie, wyemitowanego 25 marca, pokazał proste ale pełne smaku umami danie – dorsza w miso z ryżem. Warto śledzić jego profil bo zapowiedział też przepis na flagowe danie jego restauracji czyli burgera na parze.

Na Instagramie szefa gwiazdkowej nowojorskiej restauracji Le Bernardin, Erica Ripert’a możemy znaleźć całe bogactwo przepisów od gulaszu z kurczakiem i czerwonym winem aż po „łatwy i szybki” sos serowo-mięsny do makaronu. Wszystko oczywiście podane w taki sposób, że z gotowaniem poradzi sobie nawet ktoś dopiero zaczynający przygodę z garnkami.

Chyba wszyscy na całym świecie miłośnicy życia restauracyjnego i odkrywania smaków mają nadzieję, że ta trudna sytuacja w jakiej tkwimy szybko się skończy, i że już niedługo ponownie będziemy mogli rozkoszować się daniami serwowanymi przez najlepszych kucharzy w przyjaznych wnętrzach ulubionych lokali. Tymczasem, z pomocą sław gastronomii, mamy niepowtarzalną okazję stać się szefami kuchni we własnej bardzo prywatnej restauracji.

***
Linki:

Marcin Przybysz EPOKA – @epoka.restaurant (Facebook)
Massimo Bottura – @massimobottura (Instagram)
Eric Ripert – @ericripert (Instagram)
Gabriel Rucker – @ruckergabriel (Instagram)
Ferran Adria – https://twitter.com/ferranadria

***
Źródła zdjęć:

Marcin Przybysz: Tomasz Lazar, Epoka
Massimo Bottura: OFFICIALBESPOKE
Eric Ripert: Le Bernardin
Gabriel Rucker: David Lanthan Reamer, T Magazine
Ferran Adria: Lavazza.com

Kontakt dla mediów:

Agata Berndt Wazelin
PR Manager, FOR Solutions
Tel. 602107163
ab@forsolutions.pl

Zapisz mnie do newslettera FOR (możesz się wypisać w dowolnym momencie). Zaznaczenie oznacza akceptację regulaminu,